Jednou z nedílných součástí činnosti ZO ČSS 7-02 Hranický kras je i úzká spolupráce s Biologickým ústavem Akademie věd ČR při zkoumání fauny Hranické propasti. Předmětů průzkumu je více, ale já jsem se zaměřil na plnění úkolů v oblasti odebírání biologických vzorků, které jsou potřebné ke zkoumání života netopýrů, v našem případě především netopýra velkého. Na slovo vzatí a velmi zkušení odborníci nemají možnost se dostat do Rotundy suché a tam zkoumat životní podmínky tohoto druhu, a tak naše spolupráce s nimi spočívá především v tom, že se snažíme přesně plnit jejich zadání, úkoly a instrukce. Odměnou nám potom bývá třeba zjištění přítomnosti některého druhu mimo koridor jeho obvyklého výskytu, viz nález drabčíka Atheta spelaea , což je vzácný jeskynní brouk.
A tak jsme před nějakou dobou instalovali na pokyn RNDr. Řeháka CSc. do prostoru pod hnízdištěm netopýrů v Rotundě suché plachtu, která by zachycovala čerstvé guano a případné mrtvolky mláďat, která se nedočkají dospělosti. Práce to byla nelehká, protože jsme nechtěli sekat nýty. Naštěstí v Rotundě je dostatek puklin, kam se dají umístit klasické uzle, používané na skalách k jištění.
Po skončení hnízdění netopýrů jsme se vypravili s Romanem Kúdelou a Péťou Vaverkou sebrat vzorky. Nebylo jich mnoho, protože za hlavní hnízdiště netopýři tentokrát zvolili prostor u gejzíráků, který zrovna nebyl předmětem průzkumu. I tak jsme odebrali dostatek vzorků, a to i včetně bohaté vegetace. V prostoru, kde jsou odložena olova z památné nehody v roce 2004, jsme našli částečně mumifikované tělo dospělého netopýra. Byli jsme spokojeni, stejně jako později páni biologové. Péťa ještě pořídil pár fotek, zkontrolovali jsme zabezpečení vzorků a vydali se zpátky mezi lidi, z nichž mnozí by naši práci asi nikdy nepochopili. Ale o to vůbec nejde, my jsme v klidu a svého koníčka děláme rádi.